Jesteś tutaj:
Strona Główna
❯ Profilaktyka uzależnień
← Powrót do strony głównej
Czytaj całość artykułu "Alkohol, Narkomania - gdzie szukać pomocy?"
NAZYWAM SIĘ MILIARD
W związku Gmina Gryfino po raz 9 włączyła się do kampanii przeciwko przemocy. Akcja ta ma na celu zjednoczenie i wyrażenie sprzeciwu wobec zjawiska przemocy poprzez taniec. W tym roku podczas finału uczestniczyło wiele osób, mieszkańców gminy jak również
m.in. przedstawicieli instytucji działających w obszarze przeciwdziałania przemocy, Żandarmeria Wojskowa, jednostki OSP, przedstawiciele GSA Feniks, przedszkolaki
z przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały, tancerze Studia Taneczno – Artystycznego HIPNOSIC, wolontariusze SP 1, uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, uczestnicy WTZ Gryfino, motocykliści Unii Polskich Motocyklistów Świata ,,Orzeł Biały”. Wsparcie organizacji przedsięwzięcia wsparło także wiele innych osób.
Czytaj całość artykułu "Działania profilaktyczne OPS"
W ubiegłym roku kalendarzowym Ośrodek Pomocy Społecznej zakończył realizację działań profilaktycznych programem profilaktyki zintegrowanej, znajdującym się w bazie programów rekomendowanych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
pn. ,,Archipelag Skarbów”. Działanie skierowano do uczniów uczęszczających do klas ósmych szkół podstawowych, funkcjonujących na terenie gminy Gryfino, rodziców i kadry pedagogicznej.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii, w dniu 25 czerwca 2023 roku, podczas otwarcia plaży miejskiej w Steklnie Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował kampanię, której celem było promowanie zdrowego trybu życia i wskazywanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
Czytaj całość artykułu "Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii"
Jak co roku Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Gryfińskim Domem Kultury zorganizował półkolonie w okresie ferii letnich, w których uczestniczyły dzieci zamieszkałe na terenie Gminy Gryfino z rodzin dotkniętych lub zagrożonych problemem alkoholizmu, narkomanii i przemocy.
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom informuje, że Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki Narkomania 800 - 199 - 990 został przekształcony w Ogólnopolski Telefon Zaufania ,,Uzależnienia". Pod wskazanym numerem telefonu udzielane jest wsparcie, informacje oraz pomoc osobom zmagającym się z uzależnieniem bez względu na rodzaj substancji, od której są uzależnione. Pomoc udzielana jest również członkom ich rodzin. Telefon funkcjonuje codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00 i pozostaje bezpłatny dla osób chcących skorzystać z konsultacji. Jednocześnie udzielana pomoc jest anonimowa, bezpieczna i oparta na zasadzie zaufania.
W dniu 23 kwietnia Ośrodek Pomocy Społecznej zrealizował działanie profilaktyczne w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia oraz Światowego Dnia Trzeźwości, ukierunkowane na profilaktykę prozdrowotną. Podczas organizowanego wydarzenia uczestnicy wzięli udział we wspólnym tańcu - rozgrzewce przed biegiem przez dmuchane przeszkody ,,Jump and Run". Ponadto w trakcie trwania przedsięwzięcia zapewniono blok pierwszej pomocy, slalom zdrowia, zabawy edukacyjno - sportowe ze strażakiem, konsultacje z dietetykiem, higienistką stomatologiczną i możliwość skorzystania z badań stóp oraz badań przesiewowych postawy dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzenie przyczyniło się do integracji z najbliższymi oraz środowiskiem lokalnym naszej gminy.
Przypominamy o konieczności umówienia się na określony termin. Szczegółowych informacji udzielamy pod numerem telefonu 91 416 25 27, wew. 132, 131, 129 w godzinach urzędowania Ośrodka
Czytaj całość artykułu "Uprzejmie informujemy o nowych terminach konsultacji w maju 2023 roku."
W dniu 29 listopada 2022 roku w budynku Centrum Aktywności Lokalnej ul. Energetyków 5 - rozpoczęły się spotkania w ramach grupy wsparcia dla osób dotkniętych zjawiskiem przemocy w rodzinie. W ramach grupy zaplanowano 6 spotkań, prowadzonych przez specjalistę ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie - Pana Jacka Ciechowicza. Najbliższe spotkania planuje się na dni: 20.12.2022 r., 27.12.2022 oraz 28.12.2022 r.
W dniach 22 - 28 sierpnia 2022 roku zorganizowano kolonię socjoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych problemem uzależnienia oraz zjawiska przemocy. Podczas pobytu w ośrodku kolonijnym "Bosman", w Kołobrzegu oprócz zabaw, konkursów oraz zwiedzania zapewniono m.in.: zajęcia z zakresu uzależnień behawioralnych (dla młodszej grupy) oraz zrealizowano program rekomendowany pn. "ARS czyli jak dbać o miłość?" - skierowany dla starszej grupy. Dzięki różnorodności zajęć, dzieci spędziły czas na kolonii wesoło, radośnie i spontanicznie. Łącznie w wypoczynku wzięło udział 30 dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Gryfino.
Dnia 02 października 2022 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie rozpoczął działania profilaktyczne w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy i Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Program obchodów obejmował kampanię profilaktyczną, zajęcia profilaktyczno - edukacyjne, utworzenie grupy wsparcia dla osób doznających przemocy, projekcje filmów związanych ze zdrowiem psychicznym pt. "Moja chuda siostra" oraz "Moja siostra..", jak i również realizację szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - skierowanego do kadry pedagogicznej.
Od dnia 15 listopada 2022 roku do dnia 21 grudnia 2022 roku trwa cykl spotkań realizowanych przez OPS w placówkach oświatowych naszej gminy. Spotkania prowadzone są przez psychologa dla dzieci i młodzieży, funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji oraz pracownika socjalnego. Głównym tematem zajęć jest przemoc rówieśnicza oraz techniki radzenia sobie z nią. Ponadto w trakcie zajęć poruszana jest również kwestia sankcji związanych ze stosowaniem przemocy oraz możliwości otrzymania pomocy.
W dniu 11 grudnia 2022 podczas kiermaszu charytatywnego dla chorej Adelki, zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 3 - Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie przeprowadził kampanię pn. "Higiena to podstawa" - II już edycję. Podczas kiermaszu dzieci mogły m.in. zapoznać się z prawidłową techniką mycia rąk jak i również otrzymać książeczkę pn. "Higiena to podstawa", w której można znaleźć wskazówki dotyczące prawidłowej higieny. Ponadto dla najmłodszych dostępne były także inne formy zabaw: ciekawy tor przeszkód, krzyżówki oraz rebusy nt. higieny oraz zdrowego trybu życia.
Podczas otwarcia plaży miejskiej w Steklnie w dniu 26 czerwca 2022 roku Ośrodek Pomocy Społecznej zrealizował działania profilaktyczne w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii. W tym dniu postawiliśmy na wspólne spędzanie czasu wolnego, dlatego też Nasza konkurencja sportowa skierowana została do dzieci i ich rodzin. Mali uczestnicy otrzymali od nas gadżety profilaktyczne a wśród dorosłych rozpowszechniano ulotki informacyjne związane z zagrożeniami, jakie niosą ze sobą narkotyki.
W dniach od 13 czerwca 2022 roku do dnia 23 czerwca 2022 roku w placówkach oświatowych funkcjonujących na terenie Miasta i Gminy Gryfino zrealizowano cykl warsztatów profilaktycznych. Obejmowały one realizację programu profilaktycznego ,,Cukierki", którego głównym celem była wczesna profilaktyka uzależnień, przemocy, rozwijania umiejętności życiowych. W zajęciach uczestniczyły dzieci uczęszczające do najstarszych grup przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III Szkół Podstawowych. W ramach cyklu zajęć zrealizowano także program rekomendowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom pn. ,,Debata". Program ten, którego głównym celem było wzmocnienie postaw proabstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej skierowano do uczniów klas V-VIII Szkół Podstawowych. Podczas trwania cyklu warsztatów w Liceum Ogólnokształcących oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych odbyły się zajęcia nt. Płodowego Zespołu Alkoholowego. Mamy nadzieję, że zrealizowane zajęcia stanowić będą szkołę podejmowania słusznych decyzji.
W dniu 5 czerwca 2022 roku na Stadionie Miejskim w Gryfinie odbył się Dzień Dziecka. W programie znalazło się wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. W ramach przedsięwzięcia utworzony został Punkt Profilaktyczny, który dysponował różnorodnymi gadżetami profilaktycznymi. Największą atrakcję Punktu stanowił symulator dachowania, z którego skorzystało wiele osób. Korzystając z symulatora można było doświadczyć, jak przebiega dachowanie pojazdu w trakcie wypadku - podziwiamy za odwagę. Tym samym apelujemy, aby bezpiecznie i ostrożnie poruszać się po drogach.
Światowy Dzień Trzeźwości obchodzony jest na całym świecie corocznie w dniu 15 kwietnia.
W dniu 26 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Specjalnych przeprowadzone zostały spotkania i warsztaty na temat komunikacji, nawiązywania relacji rówieśniczych, przemocy i jej zapobieganiu, cyberprzemocy, uzależnienia od internetu, znamion demoralizacji nieletnich, odpowiedzialności prawnej sprawcy. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV - VIII ZSS, rodzice dzieci uczących się w placówce oraz kadra pedagogiczna. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w spotkaniach przyniesie pozytywny i długofalowy efekt.
Gmina Gryfino po raz kolejny włączyła się w ogólnoświatową akcję pn. ,,Nazywam się Miliard". W ramach przedsięwzięcia zachęcano do uczestnictwa w akcji wszystkich mieszkańców Gminy Gryfino, przedstawiono fotorelację oraz materiał filmowy o tematyce przemocy z udziałem Pani Elizy Hołubowskiej, znanej z Teatru Tańca Ego -Vu. Ponadto w ramach działania pracownicy socjalni, asystenci rodzin, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy, kuratorzy sądowi oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie wzięli udział w szkoleniu nt. przemocy na tle seksualnym, które prowadziła Pani Małgorzata Szulik - wieloletni biegły sądowy, psycholog, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy, która przez wiele lat pracowała jako psychoterapeuta i diagnosta w Fundacji Dzieci Niczyje oraz w Fundacji zajmującej się handlem ludźmi La Strada oraz Pani Beata Jordan - Pawlak - psycholog, seksuolog kliniczny, wieloletni biegły sądowy, która także przez wiele lat pracowała w Fundacji Dzieci Niczyje oraz w Fundacji zajmującej się handlem ludźmi La Strada.
Jak co roku Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Gryfińskim Domem Kultury zorganizował półkolonie zimowe w okresie ferii zimowych. Z bezpłatnego wypoczynku skorzystało 30 dzieci z rodzin zagrożonych i dotkniętych problemem alkoholizmu, narkomanii i przemocy. Program półkolonii obejmował zajęcia edukacyjne nt. profilaktyki. m.in. kształtowanie umiejętności zabawy i wypoczynku bez udziału substancji psychoaktywnych, bezpieczeństwo we wzajemnych kontaktach, promowanie zdrowego stylu życia, zajęcia profilaktyczne nt. cyberprzemocy. Zorganizowano również warsztaty z rzeczywistego zagrożenia wirtualnego. Celem organizacji półkolonii było w szczególności zapewnienie dzieciom bezpiecznego spędzania czasu wolnego, przeciwdziałanie agresji, uzależnieniom, rozbudzanie aktywności poznawczej, zainteresowań, odpowiedzialności, samodzielności a także integracji. W ramach wypoczynku zorganizowano także wiele dodatkowych atrakcji, co sprawiło dużo uśmiechu na małych buziach naszych uczestników.
Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął akcję profilaktyczną pn. ,,Obejrzyj, przegadaj, zrozum i wprowadź w życie", skierowaną do uczniów klas IV - VIII, uczęszczających do placówek oświatowych funkcjonujących na terenie Gminy Gryfino. Już przed feriami w Szkole Podstawowej Nr 1 w Gryfinie rozpoczęły się pierwsze zajęcia z wykorzystaniem filmów profilaktycznych nt. hejtu, cyberuzależnienia, asertywności. Każdy z uczestników biorący udział w przedsięwzięciu otrzymał pakiet materiałów profilaktycznych - długopis i notes z hasłem ,,Nie daj się trolować". Po feriach zimowych działanie będzie kontynuowane w kolejnych placówkach.
W dniu 2 października 2021 roku Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej i Komendą Powiatową Policji zorganizował w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy akcję profilaktyczną, mającą na celu zwiększenie świadomości wśród mieszkańców Gminy Gryfino w zakresie powagi problemu przemocy. W ramach przedsięwzięcia w Punkcie Pierwszego Kontaktu Ośrodka Pomocy Społecznej odbywały się dyżury pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej, dzielnicowego Komendy Powiatowej Policji oraz kuratora Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. Dodatkowo w świetlicach wiejskich funkcjonujących na terenie Gminy Gryfino dyżury pełnili pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej jak również kuratorzy Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. Podczas dyżurów można było uzyskać wsparcie z zakresu przeciwdziałania przemocy. W ramach działania na terenie Miasta Gryfina przeprowadzono także kampanię informacyjną, w trakcie której wręczano mieszkańcom miasta ulotki informacyjne oraz gadżety profilaktyczne.
Czytaj całość artykułu "Rodzina przy szachownicy"
Czytaj całość artykułu "SPOTKANIE I WYKŁAD Z DOROTĄ ZAWADZKĄ - SUPERNIANIA"
Czytaj całość artykułu "2. Profilaktyka uzależnień / Narkomania"
ul. Łużycka 12
74-100 Gryfino
tel. (91)416-25-27, (91)416-25-08, faks: (91)416-25-27