Jesteś tutaj:
Strona Główna
❯ Profilaktyka uzależnień
← Powrót do strony głównej
Czytaj całość artykułu "Alkohol, Narkomania - gdzie szukać pomocy?"
W dniu 29 listopada 2022 roku w budynku Centrum Aktywności Lokalnej ul. Energetyków 5 - rozpoczęły się spotkania w ramach grupy wsparcia dla osób dotkniętych zjawiskiem przemocy w rodzinie. W ramach grupy zaplanowano 6 spotkań, prowadzonych przez specjalistę ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie - Pana Jacka Ciechowicza. Najbliższe spotkania planuje się na dni: 20.12.2022 r., 27.12.2022 oraz 28.12.2022 r.
W dniach 22 - 28 sierpnia 2022 roku zorganizowano kolonię socjoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych problemem uzależnienia oraz zjawiska przemocy. Podczas pobytu w ośrodku kolonijnym "Bosman", w Kołobrzegu oprócz zabaw, konkursów oraz zwiedzania zapewniono m.in.: zajęcia z zakresu uzależnień behawioralnych (dla młodszej grupy) oraz zrealizowano program rekomendowany pn. "ARS czyli jak dbać o miłość?" - skierowany dla starszej grupy. Dzięki różnorodności zajęć, dzieci spędziły czas na kolonii wesoło, radośnie i spontanicznie. Łącznie w wypoczynku wzięło udział 30 dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Gryfino.
Dnia 02 października 2022 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie rozpoczął działania profilaktyczne w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy i Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Program obchodów obejmował kampanię profilaktyczną, zajęcia profilaktyczno - edukacyjne, utworzenie grupy wsparcia dla osób doznających przemocy, projekcje filmów związanych ze zdrowiem psychicznym pt. "Moja chuda siostra" oraz "Moja siostra..", jak i również realizację szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - skierowanego do kadry pedagogicznej.
Od dnia 15 listopada 2022 roku do dnia 21 grudnia 2022 roku trwa cykl spotkań realizowanych przez OPS w placówkach oświatowych naszej gminy. Spotkania prowadzone są przez psychologa dla dzieci i młodzieży, funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji oraz pracownika socjalnego. Głównym tematem zajęć jest przemoc rówieśnicza oraz techniki radzenia sobie z nią. Ponadto w trakcie zajęć poruszana jest również kwestia sankcji związanych ze stosowaniem przemocy oraz możliwości otrzymania pomocy.
W dniu 11 grudnia 2022 podczas kiermaszu charytatywnego dla chorej Adelki, zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 3 - Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie przeprowadził kampanię pn. "Higiena to podstawa" - II już edycję. Podczas kiermaszu dzieci mogły m.in. zapoznać się z prawidłową techniką mycia rąk jak i również otrzymać książeczkę pn. "Higiena to podstawa", w której można znaleźć wskazówki dotyczące prawidłowej higieny. Ponadto dla najmłodszych dostępne były także inne formy zabaw: ciekawy tor przeszkód, krzyżówki oraz rebusy nt. higieny oraz zdrowego trybu życia.
Podczas otwarcia plaży miejskiej w Steklnie w dniu 26 czerwca 2022 roku Ośrodek Pomocy Społecznej zrealizował działania profilaktyczne w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii. W tym dniu postawiliśmy na wspólne spędzanie czasu wolnego, dlatego też Nasza konkurencja sportowa skierowana została do dzieci i ich rodzin. Mali uczestnicy otrzymali od nas gadżety profilaktyczne a wśród dorosłych rozpowszechniano ulotki informacyjne związane z zagrożeniami, jakie niosą ze sobą narkotyki.
W dniach od 13 czerwca 2022 roku do dnia 23 czerwca 2022 roku w placówkach oświatowych funkcjonujących na terenie Miasta i Gminy Gryfino zrealizowano cykl warsztatów profilaktycznych. Obejmowały one realizację programu profilaktycznego ,,Cukierki", którego głównym celem była wczesna profilaktyka uzależnień, przemocy, rozwijania umiejętności życiowych. W zajęciach uczestniczyły dzieci uczęszczające do najstarszych grup przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III Szkół Podstawowych. W ramach cyklu zajęć zrealizowano także program rekomendowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom pn. ,,Debata". Program ten, którego głównym celem było wzmocnienie postaw proabstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej skierowano do uczniów klas V-VIII Szkół Podstawowych. Podczas trwania cyklu warsztatów w Liceum Ogólnokształcących oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych odbyły się zajęcia nt. Płodowego Zespołu Alkoholowego. Mamy nadzieję, że zrealizowane zajęcia stanowić będą szkołę podejmowania słusznych decyzji.
W dniu 5 czerwca 2022 roku na Stadionie Miejskim w Gryfinie odbył się Dzień Dziecka. W programie znalazło się wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. W ramach przedsięwzięcia utworzony został Punkt Profilaktyczny, który dysponował różnorodnymi gadżetami profilaktycznymi. Największą atrakcję Punktu stanowił symulator dachowania, z którego skorzystało wiele osób. Korzystając z symulatora można było doświadczyć, jak przebiega dachowanie pojazdu w trakcie wypadku - podziwiamy za odwagę. Tym samym apelujemy, aby bezpiecznie i ostrożnie poruszać się po drogach.
Światowy Dzień Trzeźwości obchodzony jest na całym świecie corocznie w dniu 15 kwietnia.
W dniu 26 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Specjalnych przeprowadzone zostały spotkania i warsztaty na temat komunikacji, nawiązywania relacji rówieśniczych, przemocy i jej zapobieganiu, cyberprzemocy, uzależnienia od internetu, znamion demoralizacji nieletnich, odpowiedzialności prawnej sprawcy. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV - VIII ZSS, rodzice dzieci uczących się w placówce oraz kadra pedagogiczna. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w spotkaniach przyniesie pozytywny i długofalowy efekt.
Gmina Gryfino po raz kolejny włączyła się w ogólnoświatową akcję pn. ,,Nazywam się Miliard". W ramach przedsięwzięcia zachęcano do uczestnictwa w akcji wszystkich mieszkańców Gminy Gryfino, przedstawiono fotorelację oraz materiał filmowy o tematyce przemocy z udziałem Pani Elizy Hołubowskiej, znanej z Teatru Tańca Ego -Vu. Ponadto w ramach działania pracownicy socjalni, asystenci rodzin, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy, kuratorzy sądowi oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie wzięli udział w szkoleniu nt. przemocy na tle seksualnym, które prowadziła Pani Małgorzata Szulik - wieloletni biegły sądowy, psycholog, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy, która przez wiele lat pracowała jako psychoterapeuta i diagnosta w Fundacji Dzieci Niczyje oraz w Fundacji zajmującej się handlem ludźmi La Strada oraz Pani Beata Jordan - Pawlak - psycholog, seksuolog kliniczny, wieloletni biegły sądowy, która także przez wiele lat pracowała w Fundacji Dzieci Niczyje oraz w Fundacji zajmującej się handlem ludźmi La Strada.
Jak co roku Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Gryfińskim Domem Kultury zorganizował półkolonie zimowe w okresie ferii zimowych. Z bezpłatnego wypoczynku skorzystało 30 dzieci z rodzin zagrożonych i dotkniętych problemem alkoholizmu, narkomanii i przemocy. Program półkolonii obejmował zajęcia edukacyjne nt. profilaktyki. m.in. kształtowanie umiejętności zabawy i wypoczynku bez udziału substancji psychoaktywnych, bezpieczeństwo we wzajemnych kontaktach, promowanie zdrowego stylu życia, zajęcia profilaktyczne nt. cyberprzemocy. Zorganizowano również warsztaty z rzeczywistego zagrożenia wirtualnego. Celem organizacji półkolonii było w szczególności zapewnienie dzieciom bezpiecznego spędzania czasu wolnego, przeciwdziałanie agresji, uzależnieniom, rozbudzanie aktywności poznawczej, zainteresowań, odpowiedzialności, samodzielności a także integracji. W ramach wypoczynku zorganizowano także wiele dodatkowych atrakcji, co sprawiło dużo uśmiechu na małych buziach naszych uczestników.
Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął akcję profilaktyczną pn. ,,Obejrzyj, przegadaj, zrozum i wprowadź w życie", skierowaną do uczniów klas IV - VIII, uczęszczających do placówek oświatowych funkcjonujących na terenie Gminy Gryfino. Już przed feriami w Szkole Podstawowej Nr 1 w Gryfinie rozpoczęły się pierwsze zajęcia z wykorzystaniem filmów profilaktycznych nt. hejtu, cyberuzależnienia, asertywności. Każdy z uczestników biorący udział w przedsięwzięciu otrzymał pakiet materiałów profilaktycznych - długopis i notes z hasłem ,,Nie daj się trolować". Po feriach zimowych działanie będzie kontynuowane w kolejnych placówkach.
W dniu 2 października 2021 roku Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej i Komendą Powiatową Policji zorganizował w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy akcję profilaktyczną, mającą na celu zwiększenie świadomości wśród mieszkańców Gminy Gryfino w zakresie powagi problemu przemocy. W ramach przedsięwzięcia w Punkcie Pierwszego Kontaktu Ośrodka Pomocy Społecznej odbywały się dyżury pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej, dzielnicowego Komendy Powiatowej Policji oraz kuratora Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. Dodatkowo w świetlicach wiejskich funkcjonujących na terenie Gminy Gryfino dyżury pełnili pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej jak również kuratorzy Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. Podczas dyżurów można było uzyskać wsparcie z zakresu przeciwdziałania przemocy. W ramach działania na terenie Miasta Gryfina przeprowadzono także kampanię informacyjną, w trakcie której wręczano mieszkańcom miasta ulotki informacyjne oraz gadżety profilaktyczne.
Czytaj całość artykułu "Rodzina przy szachownicy"
Czytaj całość artykułu "SPOTKANIE I WYKŁAD Z DOROTĄ ZAWADZKĄ - SUPERNIANIA"
Czytaj całość artykułu "2. Profilaktyka uzależnień / Narkomania"
ul. Łużycka 12
74-100 Gryfino
tel. (91)416-25-27, (91)416-25-08, faks: (91)416-25-27