ikona wczytywania strony

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie

Link do platformy epuap Link do bip

Jesteś tutaj: Strona Główna ❯ Wolontariat ❯ Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 5 grudnia 2008 r.
← Powrót do strony głównej
← Powrót do wszystkich artykułów z menu "Wolontariat"

Wolontariat

Ikonka symbolizująca artykuł

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 5 grudnia 2008 r.

2008-12-05
Cóż takiego skłania wolontariusza do poświęcania swego życia dla innych. Przede wszystkim naturalny odruch serca, który przynagla każdego człowieka do pomocy drugiemu bliźniemu(…)
Jan Paweł II

Angażujących się na rzecz innych, nazywano kiedyś społecznikami, filantropami, albo bardziej górnolotnie altruistami. Wolontariat ma dzisiaj inną treść, mniej w nim odniesienia do pojęcia społecznikostwa, a bardziej łączy się z wykonywaniem nieodpłatnej pracy dla poprawy społecznej osób lub grup, ale zawsze jest to dar serca.Wolontariat jest dziś elementem życia w każdym społeczeństwie; przejawem współpracy międzynarodowej. Przybiera wiele form- od zwyczajnej pomocy sąsiedzkiej po prowadzone na szeroką skalę działania humanitarne. Idea ta jednoczy zwykłych ludzi, ale też narodowe organizacje wolontariuszy.

Dlatego też- chcąc w szczególny sposób wyrazić uznanie wielu milionom wolontariuszy na całym świecie za poświęcenie na rzecz osób i środowisk potrzebujących pomocy Organzacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła dzień 5 grudnia- świętem ludzi dobrej woli. W Polsce działa ok. 7 mln. Wolontariuszy.

Szczególne podziękowania kieruję dziś do wolontariuszy pracujących w Punkcie Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej przy OPS w Gryfinie. Wolontariusze pracujący w naszym Ośrodku niosą pomoc i promień nadziei ludziom starszym, dzieciom, ludziom chorym i znajdującym się w trudnej sytuacji.

Najczęściej o wolontariuszach słyszymy podczas akcji dobroczynnych, przy wręczaniu honorowych statuetek, w obliczu klęsk żywiołowych lub kataklizmów. Jednak ten najpiękniejszy wolontariat zwykle bywa skromny. Nie pcha się w światła jupiterów i nie szuka rozgłosu.

Bezpłatna, dobrowolna praca wolontariuszy poszerza zakres naszych działań. Wolontariusze oferują nam pomoc, której nie można kupić za największe pieniądze w systemie opieki społecznej, ani zapewnić nawet najbardziej szczegółowymi zapisami prawa.

Wolontariat często bywa ciekawą formą zdobycia doświadczenia zawodowego. W równym stopniu wzbogaca obie strony - nie tylko tego, kto korzysta z pomocy.

W tym uroczystym dniu Dyrektor OPS Pani Bożena Górak złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcają swój czas, zaangażowanie i wysiłek bezinteresownie pomagając innym, jak największej satysfakcji z pracy, cierpliwości - tak potrzebnej oraz sukcesów w realizacji własnych planów i zamierzeń. A nam pozostałym - abyśmy jak najczęściej potrafili być bezinteresowni i wrażliwi na potrzeby innych ludzi.
Link do Europejskie Programy Regionalne
Link do Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój
Link do Biuletynu Informacji Publicznej

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie

ul. Łużycka 12
74-100 Gryfino
tel. (91)416-25-27, (91)416-25-08, faks: (91)416-25-27

Link do platformy epuapLink do bipPolityka prywatnościDeklaracja dostępności