Komunikat w sprawie wdrożenia ustawy o ochronie sygnalistów w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie
2024-09-24
W Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie z dniem 25 września 2024 r. (dniem wejścia w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów) wprowadzony został Regulamin wraz z Procedurą zgłoszeń wewnętrznych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie (załączony poniżej) – dokument określający formę zgłaszania nieprawidłowości, środki ochrony dla osób zgłaszających nieprawidłowości oraz sankcje za podejmowanie działań odwetowych wobec sygnalistów.
Sygnalistą jest osoba fizyczna, kóra zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniach prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym: pracownik, pracownik tymczasowy, osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej, przedsiębiorca, prokurent, akcjonariusz lub wspólnik, członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, stażysta, wolontariusz, praktykant.
Ustawa obejmuje sygnalistów szczególną ochroną już w momencie, gdy ci zdecydowali się poinformować o nieprawidłowościach. Sygnalista chroniony jest przed represjami, ale system nie służy do rozsiewania plotek, domysłów czy przypuszczeń. Ustawa o ochronie sygnalistów w zamierzeniu ma chronić przed konsekwencjami takimi jak: zwolnienie z pracy, przymusowy bezpłatny urlop, zmiana miejsca pracy, obniżenie wynagrodzenia, wstrzymanie szkoleń lub zastosowanie innego nieobiektywnego środka dyscyplinarnego pod warunkiem, że zgłasza etycznie, kierując się nie tyle własnym interesem ale interesem ogółu.
Mocnym punktem tego prawa jest również ochrona tożsamości sygnalisty. Szczególnie po dokonaniu samego zgłoszenia, jak i w trakcie toczącego się postępowania, będącym następstwem złożenia informacji o naruszeniu prawa. Podane przez sygnalistę dane osobowe są TAJNE, przechowywane jedynie w celach dowodowych przez okres 3 lat tylko przez Koordynatora ds. obsługi zgłoszeń.
Gdzie zgłosić nieprawidłowości?
Koordynatorem ds. obsługi zgłoszeń jest Pani Monika Miedzińska, Zastępcą Koordynatora ds. obsługi zgłoszeń jest Pani Marzena Bielak (wyłącznie na wypadek nieobecności Koordynatora).
Wszelkie zgłoszenia wewnętrzne powinny być kierowane do Koordynatora za pomocą:
1) dedykowanej skrzynki mailowej obsługiwanych zgłoszeń: naruszenia@ops.gryfino.pl
2) wypełnienia formularza zgłoszenia wewnętrznego stanowiącego Załącznik nr 1 do Procedury i złożenie go Koordynatorowi ds. obsługi zgłoszeń;
3) wypełnienia formularza zgłoszenia wewnętrznego stanowiącego Załącznik nr 1 do Procedury i umieszczenie go w „Skrzynce zgłoszeń wewnętrznych”, znajdującej się na 2 piętrze budynku Ośrodka, mieszczącego się przy ul. Łużyckiej 12 w Gryfinie;
4) osobiście u Koordynatora;
5) telefonicznie Koordynatorowi pod nr tel. 91 416 25 27 wew. 102.
Załączniki:
- Zarządzenie Nr SO.0002.56.2024 Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie z dnia 05 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu wraz z Procedurą zgłoszeń wewnętrznych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie (plik pdf 838KB)
- Regulamin wraz z Procedurą zgłoszeń wewnętrznych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie (plik doc 471KB)